Author Topic: Да украсим екологично за празника  (Read 20129 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline Serenity

• Бард
  • **
Re: Да украсим екологично за празника
« Reply #15 on: Ноември 20, 2008, 03:38:57 pm »
И аз така правя - украсявам едно растение в саксия, не му знам името, но е като палма, като малко дръвче.
Освен изкуствената елха.
Но завбъдеще може да се приеме като традиция да се украсява каквото и да е дръвче или растение. Или елхичка, но сред природата - в парка или близката горичка :thinkerg:
а който си има в двора - още по-добре :bye2:
« Last Edit: Ноември 20, 2008, 04:04:30 pm by Serenity »

Offline kabala

• Stars
  • Бард
  • *
    • http://www.kaballa.wordpress.com
« Reply #16 on: Ноември 20, 2008, 04:34:13 pm »
Днес си украсих дома коледно-))))...Миналата година извадих душата на съпруга си за естествена елха...Мисля,че струваше 35 или 40 лева,като казах,че после ще я засадим...Нищо подобно...умря и нищо не можах да направя....Сега съм опинала пластмасовата елха,имам и мъничка смокиня,украсена....Палмата в спалнята и тя е "елха"...Е,за разлика от вас...аз обичам дрънкулките-лъскавите топки и гирляндите-)))).Но,казах - тази година -никаква елха - нито жива,нито отсечена...И палмите вършат същата работа-))) :newyear:
Числата са нашето минало,настояще и бъдеще...

Offline stelt77

• hidden
  • Приор
  • всичко виждам и чувам
« Reply #17 on: Ноември 20, 2008, 04:48:04 pm »
kabala, знаете ли защо ви е умряла елхата? Вадихте ли я от саксията?

Offline сребърен облак

• hidden
  • Друид
    • http://community.webshots.com/user/slynchevo_momiche-date
« Reply #18 on: Ноември 21, 2008, 08:48:20 am »
Аз не съм много по украсата, затова ще чакам вашите идеи :)
И ние вече сме с изкуствена елха. Ако останат отрязани клони при търговците, ще взема и от тях.
Много ме изненадахте с факта, че не винаги (меко казано) живите дръвчета оцеляват до засаждането.
Аз много съм се ентусиазирала да си купя дръвчета от Екопарка във Варна, мисля си, че там всичко ще е направено както трябва. Но това ще стане, когато имам къща с двор :) и вероятно ще направя заедно с човек, който наистина разбира.
Никой не прави по-голяма грешка от този, който избира да не направи нищо, само защото може да направи малко.

Offline Eowyn

• Наблюдател
  • *
  • спасител на снежни човеци
« Reply #19 on: Ноември 21, 2008, 09:45:59 am »
Аз знаех, че не всички оцеляват, но не очаквах, че оцеляването е по-скоро изключение.

Offline kabala

• Stars
  • Бард
  • *
« Reply #20 on: Ноември 23, 2008, 01:32:54 pm »
stelt77,не сме я вадили от саксията елхата. Мъжът ми я купи засадена,че и специална пръст му дали,подобно на глина,която да използваме при засяването...>Е,не стана :cray: Сребърен Облак и аз живея във Варна.Нямам идея от къде е взета елхата,но факт,че не оцеля...За това -тази година-тц....ся сме на изкуствени украси и ароматни масла,че да ми мирише на гора

Offline Dream

• Stars
  • Старши Друид
  • *
  • Fairy - Cherry Iceglow :)
« Reply #21 on: Ноември 23, 2008, 05:26:12 pm »
хи-хи и аз няма да имам елха, но от съвсем не екологични съображения..... алергии
не си спомням всъщност от кога не сме копували, имаме тук една изкуствена вече няколко години си я окрасяваме хем икономично, хем заради нас не се сече елхичка.  :newyear:

Offline Hadderahh

• ECOcentric
  • hidden
  • Приор
« Reply #22 on: Ноември 24, 2008, 11:31:22 pm »
И аз имам една изкуствена елха, която украсявам в последните години. Имам и страхотен сив бор в двора. Ама за него ще отидат тонове пуканки, гевречета, ушаф, изрязани звездички и т.н. То цяла манифактура ще трябва да спрятам. Сега се сещам, че като малка си правехме гирлянди от някакви дълги хартиени ленти на ролка - какви са били и от къде точно сме ги взимали изобщо нямам спомен. И започвахме да ги сгъваме някакси на квадратчета като кутийки ... лелеее, старост-нерадост, може би майка ми ще помни. Сега се амбицирах.

А като си помисля как има мода и в тези работи. Миналата година, например, всички магазини, витрини, заведения бяха украсени в черно и бяло - бели елхи с черни топки и каквото там или обратното - черни елхи с бели украси. брррр (повръщаща емотиконка)

Offline Deepinside

• Administrator
  • Приор
  • Алхимик
    • http://www.novosemeistvo.bg - Сайт за семейството в епохата на Водолея
« Reply #23 on: Ноември 24, 2008, 11:39:51 pm »
черно и бяло е дисхармонична комбинация  :STOEL:
Еarth turns to gold in the hands of the wise
- Rumi

Offline Dream

• Stars
  • Старши Друид
  • *
  • Fairy - Cherry Iceglow :)
« Reply #24 on: Ноември 25, 2008, 09:23:56 am »
хъмм наистина едно время нямаше това изобилие от ирачки за елха  :newyear:
Споням си, била съм доста малка, майка ми правеше звезди от перфохартия - предполагам все някои знае какво е това. освен с разните пуканки, сушени чушки, кичехме елхата и с орехчета завити в хартийки от шоколадчета (марципанчета), бонбонки, по-късно от гланцови блокчета съм правила гирлянди и нещо подобно на играчки  :newyear:

Offline kabala

• Stars
  • Бард
  • *
« Reply #25 on: Ноември 25, 2008, 09:34:05 am »
Дриймче,това ми напомня за моята мама,чиято традиция продължавам и днес...Майка ми рисува много хубаво и правеше от станиоли звезди с различна дължина на лъчите.Бяха червени.С топлийки ги забождаше на завесите-дантелените,а на тежките завеси слагаше елхички от зелен станиол...До скоро пазех всичките нейни звезди и елфи,но бяха толкова надупчени от слагане,че се наложи да ги изхвърля-))) И тъй като имам таланта на мама :girl_angel:Си направих и аз такива...Става  много светло и топло с тях-)))) :newyear:

Offline LOVE & JOY

• Moderator
  • Приор
  • ще наредя пасианса
« Reply #26 on: Ноември 27, 2008, 06:22:23 am »
Ето малко идеи( по- скоро есенни) :

А тук вече Рождествени:

Това с топките много ми хареса, заради простотата и ефекта!

Offline Ярка птица

• ...
  • Друид
  • *
« Reply #27 on: Декември 07, 2008, 03:08:09 pm »
   Звездички от ленти бяла принтерна хартия, звездички от дебел червен филцов плат, хартиени картинки по стените, камбанки, фигурки от солено тесто (това беше най-голямото забвление за детето!) - всичко се прибира и вади всяка година.  :grin:
   Миналата купихме малко иглолистно в саксия и то бързо започна да линее. Порадвахме му се на Бъдни вечер и хайде на студено. Окапа, посивя, но издържа да се преместим в новото жилище с градинка и там го засадих с последна надежда. Оцеля! Расте и хубавее.  :514:
   Ноо, от мерак да зарадваме детето, сега купихме по-голямо, пак в саксия (т.е. в кофа), въпреки че дори на етикета му си пише, че не дават гаранция, че ще оцелее. Затова, смятам, ако започне да изглежда зле, веднага да го изнесем. Иначе, аз ще го преместя в един голям леген с повече пръст и ако има найлони, ще ги махна - благодаря за подсещането! А после ще го посадим - дано се получи, че е много красиво. :newyear:

Offline stelt77

• hidden
  • Приор
  • всичко виждам и чувам
« Reply #28 on: Декември 16, 2008, 06:24:12 pm »
Аз в крайна сметка реших да си купя изкуствен бор... Сега ги правят толкова красиви, а и ще си го ползвам много години.... Да се похваля и с новите си придобивки за елхата ето тук...     :newyear: 

Offline Майя

• Бард
  • **
« Reply #29 on: Декември 16, 2008, 06:58:46 pm »
Привет и от мен тук  :hb:

Преди години винаги си купувах естествена елхичка и си я засаждах в саксия. И винаги около лятото умираше. Докато накрая не осъзнах защо умират - елхичките, а всъщност и всички иглолистни дръвчета развиват коренова система 3 пъти по-голяма от короната. Това всъщност означава, че за да вирее едно коледно дръвче в саксия, то тя трябва да е 3 пъти по-голяма от короната му. Това пък ме навя на мисълта, че при ваденето на дръвчетата от земята и засаждането им в саксии се окастрят коренищата им, което пък води до загиването им, защото при закупуване на елхичка, то корените и са 2 пъти по-малки от короната им. Друго важно нещо е пръстта, в която се отглеждат. Иглолистните обичат киселата, глинеста почва, а не масово продаваната за саксийни цветя. Та това е за красивите естествени елхички.

И в къщи сме с изкуствена елха и една камара пластмасови лъскави играчки. Не можах да се откажа от тях  :girl_angel:
Не се задоволявай да бъдеш дим, когато можеш да бъдеш огън!...