Author Topic: Температурата при детето и ДАЛИ да се "справяме" с нея  (Read 51788 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
  Една важна статия, която   всяка разумна майка трябва да прочете.  :26:                            

Температурата при детето и как да се справяме с нея

Детето ви се събужда през нощта, плачейки неутешимо. Усеща се горещо на пипане и вие бързо измервате температурата. 39,5 ! Разбираемо е, че сте притеснени! Трябва ли да се обадите на доктора? Трябва ли да се втурнете към спешното отделение?
УСПОКОЙТЕ СЕ И НЕ ИЗПАДАЙТЕ В ПАНИКА!
Ето няколко полезни съвета, които ще ви помогнат безопасно и по-спокойно да изкарате нощта.
ОПАСНА ЛИ Е ТЕМПЕРАТУРАТА?
НЕ. Родителите често имат погрешното разбиране, че температурата е нещо лошо и признак за сериозна болест. Това просто не е вярно. Температурата е нормален и здравословен отклик на тялото към болестта. Имунната система отделя вещества, които повишават телесната температура. Това е нормален процес за борба с инфекцията.
КОЯ ТЕМПЕРАТУРА Е ВИСОКА?
•   Нормална температура - 36 до 37.2
•   Леко повишена температура - 37.3 дo 38.3
•   Повишена температура - 38.4 дo 39.7
•   Висока температура – над 39.8
Трябва ли да давам лекарства при леко повишена температура?
Не. Леко повишената температура е полезна за справяне с инфекциите. Лекарства за температура се дават само ако тя кара детето ви да се чувства истински зле. Лекувайте детето си, а не температурата.
Трите най-чести причини за температура
•   Вирусна инфекция – това е най-честата причина за повишена температура при децата. Случва се при инфекции като робеола, варицела, заушка и много други. Повечето вируси не са опасни. Те просто трябва да бъдат преодолени и това става в рамките на няколко дни. Не се лекуват с антибиотици.
•   Бактериална инфекция – някои примери са отит, синузит, пневмония, цистит (възпаление на пикочните пътища) и ангина. Те се лекуват с антибиотици, макар че лечението обикновено може да изчака 12 часа и да се свържете с лекаря си на другата сутрин.
•   Пробиването на зъбките – то също може да предизвика температура, но обикновено не по-висока от 38,5 градуса.
Как да измеря температурата на детето?
•   Обикновен термометър за подмишницата – този “старомоден” метод все още е най-точният, макар че е труден за осъществяване при ревящо и мятащо се дете. Опитайте се да го задържите на място за 3 минути и се уверете, че върхът му е дълбоко в ямката под мишницата.
•   Термометър за измерване в ухото – този бърз и лесен метод е все по-популярен. Но точността на тези термометри варира. На едното ухо може да даде 37, а на другото 39,5 – на кое да вярвате? Ако двете стойности са близки, тогава може би е вярно. Ако отчита 39,5 или повече, може да опитате да го потвърдите с обикновен термометър! Стойности между 37.2 дo 38.9 са по-вероятни.
•   Анален термометър – трябва да бъде използван само при новордени до 3-месечна възраст, тъй като точността на измерване е критично важна при тази възраст. Нежно вкарайте термометъра около 2 сантиметра в дупето и го задръжте 3 минути.
•   Дигитален термометър – те са орални, за подмишницата или анални. Много по-бързи са от обикновения термометър, макар че точността им варира както при термометъра за измерване в ухото.
Как да се справим през нощта?
•   Първа стъпка – преценете температурата изисква ли вземане на мерки според горните препоръки.
Лекарства:
•   Ацетаминофен (Тиленол)
(бел прев. – в България ацетаминофенът e известен със синонимното си име Парацетамол и съществуват множество лекарства за деца, които го съдържат като активна съставка – например Ефералган, Калпол и т.н.)
Tова болкоуспокояващо и свалящо температурата средство е известно от дълго време и е ефективно в повечето случаи. Може да бъде давано през 4 часа. Нови изследвания от 2001 година показват, че даването на начална двойна доза ацетаминофен при висока температура е едновременно и безопасно, и по-ефективно в бързото смъкване на висока температура. Давайте двойна доза само ако температурата е висока! Двойна доза може да се дава само веднъж на няколко дни, ако има нужда. Всички други дози трябва да са стандартните.
•   Ибупрофен (бел.прев. - в България е известен като Нурофен) – това по-ново лекарство също е ефективно при болки и температура. Често е по-ефикасно при висока температура и има по-дълготраен ефект. Може да се дава през 6 часа. Преди се препоръчваше за деца над 6-месечна възраст, но наскоро беше одобрено за безопасно и ефективно и при деца над 2-месечна възраст.
•   Използване на комбинация от двете лекарства – най-добре е да се използва само едното. Но все пак, ако едното не е достатъчно или действието му е твърде краткотрайно, е безопасно да дадете и другото в прибавка без да чакате. Друг вариант е да ги редувате през 3 часа – например ацетаминофен в 8, ибупрофен в 11, ацетаминофен в 2 и т.н.
•   ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ – НЕ давайте АСПИРИН на деца под 12-годишна възраст!
•   Повръщане – ако детето ви повръща и не може да задържи лекарството, можете да използвате свещички.
•   Хладка вана и хладък компрес – могат да помогнат да се свали по-бързо температурата, особено ако е много висока, но се използват само в комбинация с температуропонижаващо лекарство, а не вместо него!
•   Студени течности – помагат да се охлади тялото и да не се обезводни детето.

Кога да не се притесняваме?
•   Запомнете – температурата е естественият отговор на тялото към инфекцията и не е непременно знак, че се случва нещо сериозно.
•   Леко повишената температура обикновено не е сериозна, лекува се лесно и може да чака до сутринта, преди да се свържете с лекаря.
•   Температура в рамките на 38.4 дo 39.5 също обикновено не е сериозна и може да чака, освен ако няма някой от признаците, описани по-долу.
•   Висока температура над 40 градуса или по-висока, която обаче бързо се сваля до 37.8 - 38.3 с гореизброените мерки, също не е сериозна и може да чака до сутринта, освен ако няма някой от признаците, описани по-долу.
Кога да се притесняваме?
•   Ако бебето ви е под 6-седмична възраст и има температура около и над 38.4, това е спешно състояние. Детето трябва да бъде видяно от лекар веднага или закарано в спешно отделение. Не давайте никакви температуропонижаващи лекарства в този случай (нали не искате докторът да не може да установи каква е температурата при прегледа). Уверете се, че сте потвърдили стойностите на температурата с ректален термометър (а не само с ушния) преди да се свържете с лекаря си.
•   Бебета на възраст 7 седмици до 3 месеца с температура над 38,4 изискват незабавно свързване с лекаря. Той ще ви помогне да определите как да действате в конкретната ситуация. Потвърждавайте всяка измерена стойност с ректалния термометър, преди да се свържете с доктора.

Ако детето ви има един или повече от следните симптоми, трябва незабавно да се обадите на лекаря:
•   Висока температура над 40 градуса, която не се смъква до  38.3 - 38.9 с мерките, описани по-горe
•   Летаргия – означава не просто детето ви да е отпуснато и да иска да лежи в ръцете ви, а да е безжизнено и да не задържа погледа си във вашия.
•   Раздразнителност – има се предвид нещо повече от нормалното хленчене. Истински раздразнителното дете ще плаче с часове, няма да говори и е почти невъзможно да го успокоите.
•   Менингит – симптомите са висока температура над 40 градуса, схванат врат и/ли болки в тила, които правят навеждането на главата към гърдите болезнено и невъзможно, повръщане, силно главоболие, очите са болезнени при ярка светлина.

Независимо от всичко, ако имате вътрешното усещане, че детето ви е сериозно болно, трябва незабавно да се свържете с лекар!

http://www.biberonbg.com/info/temperatura.htm
« Last Edit: Декември 05, 2008, 02:33:47 am by LOVE & JOY »

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
Все пак държа да се дистанцирам относно препоръчаните в статията лекарствени средства за сваляне на температурата.

Предпочитам естествените методи.
 :2136:

А вие как процедирате?

Offline Бенджи

• Наблюдател
  • *
Не давам нищо до 39,5, само повече течности.

Ако се вдигне над тази: почвам с хладни компреси, обтривания с вода и малко оцет в нея, душ с нормална темп. т.е. около 38, или пък обливане с отвара от горско сено,..

Ако е горещо детето, значи темп. е свършила работа, и организмът няма повече нужда от нея и я сваля, тогава трябва да му се помогне, ако крайниците са студени, втриса го, значи темп. се качва и трябва да се завие детето и да не се сваля темп. насилствено.

Съобразявам се във всеки един момент с желанията на детето, смятам, че то самото знае, чувства най -добре какво е нужно за него...

Не давам течен аналгин, панадол или пък нурофен, не се е и налагало от години...

Опитвам се да бъде спокойна, да не се тревожа и да не тревожа и детето. Ако трябва, не спя една нощ, но на сутринта, обикновено, темп. е спаднала и детето е много по- добре!  :yes:

Ползвам и хомеопатия, естествено. Особено, ако не мога да се справя сама.
Тя на 10г.           Той на 7г.

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса

Offline богата

• Moderator
  • Старши Друид
 "Хладка вана и хладък компрес – могат да помогнат да се свали по-бързо температурата, особено ако е много висока, но се използват само в комбинация с температуропонижаващо лекарство, а не вместо него! "

ей това не го разбрах ... и въобще, имам чувството, че статията е писана от двама човека с противоречащи си разбирания

Бенджи, само от собствен опит ли знаеш това за студените крайници? Че тогава се вдига Т и не трябва да й се пречи? Има ли къде да се прочете нещо по-обстойно?

Offline Бенджи

• Наблюдател
  • *
Това го четох преди няколко години в книга, писана от една майка, описала опита си при отглеждането на децата. Нещо от сорта: "как да лекуваме децата си без лекарства, с домашни спедства...", но не съм сигурна за заглавието. Авторката е скандинавка.

А книгата си я беше купила моя приятелка, на старо, аз я взех да я прочета. Помня, че я търсих после много, по всички антикварни книжарнички и сергии, но не я намерих..

Някой сеща ли се за книгата?

Ааа, всъщност, мога да питам приятелката ми, за името на автора и заглавието.  :smile:

Offline Serenity

• Бард
  • **
Температура над 39 и особено над 39,5 е много опасна. Детето може да получи гърч, да загуби съзнание ...и има много вредни последствие за главния мозък и не трябва да стои с такава температура дълго време. При такива случаи се вика бърза помощ.
Бърз метод за сваляне и единственият, който препоръчват е: натопяваш горен чаршаф /двоен/в студена вода и го изстискваш добре. На леглото слагаш одеяло и отгоре чаршафа. Слагаш смело детето и го увиваш в чаршафа плътно, като увиваш около всеки крак също. Отгоре загръщаш с одеялото и така държиш докато спадне температурата - за няколко минути спада до 38 и нещо.
Това го видях от лекар как го прави и после сама съм си го правила 2 пъти на децата.
Не се страхувайте, от това не се "настива".
После естествено ще му се дават и хапчета или прахчета за сваляне на температура.

Offline feather

• hidden
  • Приор
  • Орторексията - орторексична, дело на всеки! :)
Температура над 39 и особено над 39,5 е много опасна. Детето може да получи гърч, да загуби съзнание ...и има много вредни последствие за главния мозък и не трябва да стои с такава температура дълго време.

Гърч се получава и при много по-ниска температура, обикновено като мине 38 градуса. И не защото е висока, а защото се сваля много рязко. Това се случва само на деца, които са 'склонни' да правят гърчове - смята се, че се дължи на недоразвита нервна система (провеждане на нервните импулси).

Лично аз добих смелост да не давам антипиретици, след като хомеопатичката ми каза, че дете, което до 2-3 гошишна възраст не е имало гърч, няма и да има. Опитът ми показва, че така организма се справя много по-бързо и лесно с болестите - държала съм детето 4 дни с 39.5.

Освен това последните изследвания в областта на онкологията са, че високата Т не позволява на раковите клетки да се репродуцират. Има разработена и методика за лечение с висока Т.

Така че Т може да се смята за полезна! :)
"Great ideas often receive violent opposition from mediocre minds" Einstein

ВАКСИНИТЕ - ИНФОРМИРАН ИЗБОР! 

Offline Serenity

• Бард
  • **
Не, не се получава гърч от рязко сваляне на температурата!
Но е опасно да се държи детето с температура над 39,5. 
« Last Edit: Декември 01, 2008, 12:02:48 pm by Deepinside »

Offline Deepinside

• Administrator
  • Приор
  • Алхимик
    • http://www.novosemeistvo.bg - Сайт за семейството в епохата на Водолея
не смятам, че има разумна майка, която би "експериментирала" със здравето на детето си.
Но много неща в съвременната наука и медицина са ...мнооого под въпрос за все повече хора и за това има причини.

"Така се смята в медицината/науката/обществото"  може въобще да не е аргумент!
Има лечебни методи, които са базирани на духовната същност на човека и касаят процеси във по-висшите тела и съзнания.
Според мен една от причините лекари да отхвърлят някои енергийни методи на лечение или учени да отхвърлят необясними за науката факти е че просто това ги поставя  в... доста неудобно положение, само че това не е най същественото в много случаи.

"Истината ще ви направи свободни" !
Еarth turns to gold in the hands of the wise
- Rumi

Offline kabala

• Stars
  • Бард
  • *
    • http://www.kaballa.wordpress.com
Синът ми рядко е вдигал температура...сега като се замисля,май само 2 пъти.....Какво правих аз- освен компреси на главата с натопена кърпа в оцет и вода, натопявам чорапките също в сместа,обувам на крачетата,други 2 кърпи,също натопени връзвам на китките и още 2 на лактите.Ако не искате да давате панадоли,може в сместа да се счука парацетамол и готово. За студените чаршафи-това съм го правила на племеницата ми,когато остана у дома и вдигна температура,че сърцето ме заболя...Обаче,много е важно на сърцето на детето да се сложи суха кърпа и веднага след това да го завиете с чаршаф с мнооооого студена вода.Ефектът е поразителен!...Моята баба -при нея нямаше тънта-мънта - като ме закеркенечеше в ъгъла с онова греяно червено вино с черен пипер-няма не искам-пиеш,къде ще идеш и веднага в леглото....на сутринта си свежа ряпа-))))) :girl_angel:

« Last Edit: Януари 08, 2011, 01:46:38 pm by LOVE & JOY »
Числата са нашето минало,настояще и бъдеще...

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
Не, не се получава гърч от рязко сваляне на температурата!
Но е опасно да се държи детето с температура над 39,5.  

И двете твърдения се опровергават от лекари.

Проблемът не е високата температура като такава, а темповете, с които се вдига. Рязкото вдигане/ за малко време с много/ предизвиква гърчове.

Опасно е не да се държи детето с температура над 39.5/ защото именно температурата е тази, която лекува/, а да се държи дълго време детето при такава температура. Времето също е относително понятие.

Kabala, здраво ме разсмя:yelrotflmao:
« Last Edit: Януари 08, 2011, 01:47:04 pm by LOVE & JOY »

Offline богата

• Moderator
  • Старши Друид
Бенджи, аз като прочетох твоя пост, точно за тази книга си мислех. Аз я имах, четях я преди да имам деца. Преди 3 г копирах изключително интересния текст за тъканите на една приятелка и оттогава май съм я загубила. претърсих навсякъде и сега реших да я търся по пазарите.

Та книгата наистина се казва "КАК ДА ЛЕКУВАМЕ ДЕЦАТА СИ БЕЗ ЛЕКАРСТВА"   и е много ценен наръчник.Тънка е, бяла. Авторката има около 6 -7 деца и ги лекуват с мъжа й с компреси и чайчета. Има снимки как се изцежда компрес на крана на чешмата, как се прави палатка за инхалации с детето на пода, под формата на игра...много практични указания.
Точно това ме беше впечатлило :" Никога не сваляйте Т на дете, на което са студени ....." но не помня какво, нещо беше свързано с прасците. И в кой точно момент спираме със завивките и започваме охлаждането...

Много, много е ценна книгата, питай приятелката си!

Offline Бенджи

• Наблюдател
  • *
богата, 

Да, точно това е книгата!   :hb:

Аз тогава я търсих навсякъде, по всички антикварни книжарнички и сергии, които зная...В Пловдив, де.  :smile:
Никъде не я бяха чували даже.
Но пак ще я търся и ще питам за името на авторката.

Книгата е наистина ценна!

Лично на мен ми даде смелост да лекувам децата си без съветите на джипито, даже да не се допитвам до нея, в повечето случаи. Да не се оставям да бъда манипулирана от разни "докторчета", които само могат да те наплашат, които искат да правиш това, което те ти казват, без да мислиш и питаш много...

При по -сериозните заболявания се допитвам до хомеопатичката, която ни лекува, но първо пробвам сама да се справя.  :wink:

Offline богата

• Moderator
  • Старши Друид
Когато четях тази книга и майка ми я видя, направо побесня- ти , какви книги четеш, каква е тази ерес...
Ако я види конвенционален лекар, ще я накъса на парченца сигурно.

Аз сега съм загряла от посещението на един лекар по спешност. Питах го колко време още мога да държа детето без да свалям Т (39.2 до 38.9 за ок 14 часа) и той ми каза веднага да давам Панадол. Аз пак го питам- а мога ли в това състояние да изчакам още? Отговорът беше - НЕ, ЗАЩОТО ОРГАНИЗМЪТ НЯМА КАК ДА СВАЛИ ТЕМП. ПО ДРУГ НАЧИН. Трябва да му помогнете със свещички или сироп.

Честно, той си вярваше, че единствено фармацевтите и лекарите могат да свалят Т.