Author Topic: Домашно приготвена натурална козметика  (Read 19020 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline feather

• hidden
  • Приор
  • Орторексията - орторексична, дело на всеки! :)
Това е тема за рецепти и съвети как да си приготвяме в домашни условия козметика.
Всички знаем колко вредни съставки имат купешките продукти, и малко или много се опитваме да ги избегнем, купувайки си натурална био-козметика. Но, друго си е да знаеш какво си сложил сам... Част от удоволствието е в самото приготвяне.
Някои със сигурност вече имат опит, нека да го споделим.  :love021:

Миналата година попаднах на хубава рецепта за домашно приготвен крем за лице: http://www.treehuggingfamily.com/homemade-organic-facial-body-cream/. Намерих съставките и направих опит. Обаче промених някои неща от рецептата и не се получи точно както очаквах. Не че няма да го ползвам, но мисля да направя и втори опит. Билковата настойка е добра идея, аз намерих невен все пак, сложих и малко копър /против бръчки Wink/, обаче тя става жълтозелена на цвят и после цвета на крема не е бял, а жълтеникав. Предполагам, че пчелния восък също оцветява - и той е жълт. Него го купих от пазара, не е за медицински цели, пречистен. Та мисля да питам в аптеките дали не продават такъв. Освен това сложих масло от Ши вместо какаово масло, абе големи импровизации. Smile

Има разлика между какаовото масло (Cocoa butter) и кокосовото олио (Coconut oil), най-малкото в консистенцията. Кокосово олио си бях купила на Икаров, в листовката му пише, че при Т над 25 градуса се втечнява, но все пак не е с нужната гъстота като маслата. Та при втория опит смятам да ползвам розова вода вместо билков извлек, ако намеря пречистен пчелен восък, и да си потърся истинско каково масло. Не знам заради импровизацията ли, но кремът, като гребнеш от него с пръст, веднага отделя малко течност. Иначе в кутийката стои гъст, но някак течността не се е свързала добре с мазнините. Може би да трябва повече боракс, знам ли. Или е от неподходящите заместители, които използвах.

Затова пък е много приятен като си го сложиш на лицето, попива бързо, овлажнява и успокоява. Само дето сложих за аромат няколко капки етерично масло от Салвия и 2-3 капки цитросепт и някак мирише на антисептично мазило. Другия път ще разчитам на аромата на розовата вода, със сигурност ще е по-малко натрапчив и по-лек.

1 ounces /oz/ = 28.35g
                                                                                                       1 с.л. =5 ml
                                   Домашно приготвен крем за лице и тяло

Съставки:
*4 oz (120 гр.) прясно откъснати билки по избор, или 2 oz (60 гр.) сушени
*150 мл. бадемово олио или зехтин, ако то е твърде мазно. Може също от праскова или друго.
*2с.л. натурално какаово масло
*2с.л. пчелен восък
*2с.л. захаросан мед
*2с.л. боракс

Приготвяне на билковия извлек:
Билките се поставят в стъклен или глинен съд и се заливат с 200мл. вряла вода. Оставят се да киснат 4 часа, след което течността се прецежда.

Приготвяне на крема:
1. На водна баня (вече кипнала) се слагат олиото и пчелния восък, докато восъка бавно се разтопи.
2. добавя се какаовото масло и се бърка до разтапянето му

В друг съд, който е затоплен, но не бива да има варене:
3. Поставя се билковия извлек - 200мл.,
4. Добавя се боракса и се бърка до разтваряне
5. Добавя се меда и отново се бърка до разтваряне

Преместват се двата съда от огъня и съдържанието им се смесва. Най-добре се получава, ако се прибави билковия извлек към смеската от масла и то бавно. Сместа се бърка докато стане кремообразна. След изстиването бързо се сгъстява, така че се приготвя докато е топла.При смесването могат да се добавят и няколко капки етерично масло (например чаено дърво) за аромат.
Съдържанието се изсипва в малка кутийка с капак.
Полученият крем не нужно да се съхранява в хладилник.

« Last Edit: Януари 28, 2009, 02:58:45 pm by multimodal »
"Great ideas often receive violent opposition from mediocre minds" Einstein

ВАКСИНИТЕ - ИНФОРМИРАН ИЗБОР! 

Offline Вела

• Наблюдател
  • *
  • Щастлива съм
Re: Домашно приготвена натурална козметика
« Reply #1 on: Януари 28, 2009, 09:58:15 pm »
Ползвала съм домашно приготвена маска за коса:

1 жълтък
1 с.л. рициново масло
1 с.л. ром
1 ампула витамин А
1 с.л. мед
/В оригиналната рецепта има и 1 с.л. урина, но аз не съм слагала/

Всички продукти се разбъркват добре. С така приготвената смес се намазват корените на косата. Увива се главата с кърпа и се измива след 4 часа.

Маска за лице с изцедено кисело мляко:

Върху филия хляб обилно се слага кисело мляко. След като се отцеди се намазва лицето за около 15-20 мин., след което се измива.

Тайната на щастието не е в това да стремиш да имаш повече, а да развиеш способността да се наслаждаваш на по-малкото.

Offline Hadderahh

• ECOcentric
  • hidden
  • Приор
« Reply #2 on: Януари 28, 2009, 10:35:41 pm »
Мулти, кокосово масло био продават в Елемаг и в био магазина в една пластмасова кутия. То е точно така - лятото ми стоеше течно на по-високите температури, сега е втвърдено.

Струва ми се, че 2 с.л. боракс са твърде много. На тези пропорции бих сложила не повече от 1 чаена.

На пчелния восък от пазара какво му е, и аз с такъв си правих УВ-крема миналото лято.

За отделянето на водата... Знаеш ли, аз свързах мазната с водната консистенции така - съда с мазните го сложих в по-голям съд с лед и веднага започнах да добавям по малко от водната консистенция (веднага, защото пчелния восък почва бързо да се втвърдява). Много добре си се смеси и нямах течове :) Ползвах точно розова вода с боракс.

Offline feather

• hidden
  • Приор
  • Орторексията - орторексична, дело на всеки! :)
« Reply #3 on: Януари 29, 2009, 08:37:43 am »
Мулти, кокосово масло био продават в Елемаг и в био магазина в една пластмасова кутия. То е точно така - лятото ми стоеше течно на по-високите температури, сега е втвърдено.

Струва ми се, че 2 с.л. боракс са твърде много. На тези пропорции бих сложила не повече от 1 чаена.

На пчелния восък от пазара какво му е, и аз с такъв си правих УВ-крема миналото лято.

За отделянето на водата... Знаеш ли, аз свързах мазната с водната консистенции така - съда с мазните го сложих в по-голям съд с лед и веднага започнах да добавям по малко от водната консистенция (веднага, защото пчелния восък почва бързо да се втвърдява). Много добре си се смеси и нямах течове :) Ползвах точно розова вода с боракс.

Добра идея, ще потърся в Елемаг за следващия опит, благодаря.
Вероятно не е за козметични цели, но щом си го ползвала, значи става.:)

Бораксът може изглежда много, но количеството на получения крем е доста голяма (над 200 мл излиза). Мисля да правя 1/2 доза другия път - дадох и на майка ми, и още не сме го свършили. Освен това май не е много добра идея да се променят пропорции от лаик като мен, знам ли какво ще излезе накрая. ;) На восъка нищо му няма най-вероятно, макар да не съм убедена колко е чист. Притесняваше ме единствено това, че цветът на крема се получи доста тъмен, восъка е жълт, билковата - жълто-зелена. Някак съм свикнала това, което си слагам на лицето да изглежда по-чисто.

Hadderahh, и аз веднага започнах да бъркам, но го правих на ръка и не стана много бързо.
Ти използва ли миксер?
Ще се радвам да споделиш с нас прословутата рецепта за УВ-крема (похвалиха те колко си добра ;)), а също и за гланца за устни.

"Great ideas often receive violent opposition from mediocre minds" Einstein

ВАКСИНИТЕ - ИНФОРМИРАН ИЗБОР! 

Offline Hadderahh

• ECOcentric
  • hidden
  • Приор
« Reply #4 on: Януари 29, 2009, 12:20:17 pm »
Мулти, и аз бърках на ръка с... как се казва едно ... ох как беше... като ръчен миксер.

Да, кокосовото масло си е за мазнина за готвене, ама какво му е, нали в дом. козметика се ползват точно такива - бадемово, орехово, сусамово масла. Дори мисля, че е по-добре от тези, които ги продават по аптеките за козметични цели (на Икаров например), които имат разни добавки.

Сега, ослушвам се за рецептата за слънцезащитния крем, защото първо нещо не мога да я намеря, и второ - имах някакви импровизации ама не ги помня. Това е, следващия път ще знам да си правя записки като химиците. Ама ще я изнамеря де. То като тръгна тази година пак да правя сигурно ще си припомня.

Offline LOVE & JOY

• Moderator
  • Приор
  • ще наредя пасианса
« Reply #5 on: Януари 29, 2009, 03:21:32 pm »
а също и за гланца за устни.

Това как съм го пропуснала.. :1923:

Offline OMega

• Центрирана
  • hidden
  • Старши Друид
« Reply #6 on: Февруари 01, 2009, 09:07:14 pm »
Нар, лайка и канела - за красота и здраве

Култивиран от древни времена в Западна Азия и Северна Африка, нарът наподобява червен, плътно обвит портокал. Желатиновата му пулпа е съставена от множество кисело-сладки на вкус, червени зърна.
Символиката на този плод може да бъде проследена в гръцката митология. Деметра, богинята на плодородието, е обречена да изгуби своята дъщеря Персефона, в услуга на Хадес, бога на подземното царство, заради едно зърно от нар.
Нарът е много важен елемент в ливанската, иранската, турската, гръцката и индийската кухня.
Освен кулинарно приложение, нарът има козметични и лечебни свойства. Научно изследване разкри, че нарът е един от най-ефективните естествени антиоксиданти, предотвратяващи стареенето на кожата.

Ето една рецепта, която ще придаде гладкост и енергия на вашата кожа:
Смесете в купа 4 чаени лъжици мед, 120 грама вода, 6 чаени лъжици зехтин и 2 чаени лъжици пресен сок от нар. С получената смес масажирайте цялото тяло и я оставете да действа 30 минути, след което вземете душ.

Наровете стимулират също така дейността на ензимите, предотвратяващи клетъчното рушене. Сокът от нар се използва като антисептик, а плодът е богат източник на фолиева киселина.
реклама
Един нар осигурява 40% от необходимото ежедневно количество витамин C на човека.

Енергиен шейк от нар:
Съставки: лимон, манго и нар. Нарежете плодовете на мангото на парченца и ги поставете в миксер. Добавете лимонов сок и миксирайте сместа в шейкър. Енергийната доза съдържа: витамините A, C, B1 и D.

ЛАЙКА
Лайката е широко използвано растение, заради своите активни елементи и антивъзпалителни, заздравителни и омекотяващи свойства. Цветовете на лайката се използват главно във вид на отвара – за очите, кожата на лицето и косата.
Компресите с отвара от лайка имат благотворен ефект, ако се поставят за 5-10 минути върху зачервени, подути или раздразнени от грим клепачи. Подходящи са за преуморени очи с тъмни кръгове или торбички.

Лайката омекотява кожата, придавайки й копринен вид, поддържа я изящна и млада. Това се дължи на нейните очистващи, дезинфекционни и омекотяващи свойства. Маслото от лайка се препоръчва в случаи на слънчево изгаряне, когато кожата почервенява. При третиране на дехидрираната кожа, е хубаво лицето да се измива с отвара от лайка вместо с обикновена вода. Косата също се ползва от качествата на лайката.

Рецепта за маска за светла коса – с лайка:
В 600 мл вода сложете две чаени лъжици изсушени цветове от лайка и оставете да заври 20 минути. Преди да измиете косата си, намокрете я с част от лайковия чай, масажирайте я добре и разресвайте с гребен с широки зъбци. След това използвайте обикновен шампоан. Изплакнете косата с останалото количество чай и ще забележите ефекта само след няколко седмици.

Канела
Това е вечнозелено дърво, което може да достигне до 7 метра височина, с ароматна кора и ъгловати клони. Листата са продълговати и удължени, наподобяващи копие. Цветовете на канелата са малки и жълти. Тя расте в тропически климати, едновременно в плантации и като диво дърво. Кората се отрязва от ствола и се суши на прави ленти или рула. Канелата е със силен горчиво-сладък аромат и е стипчива.

Произходът на канелата не е много ясен, като съществуват различни теории за това. Предполага се, че може да бъде свързана с народа на Khasi, древно племе от северозападната част на Индия и Бангладеш. Дълго време те са мислили, че трябва да заселят по-големи области, включително и Бирма, за да започнат търговия с канела. В момента канелата се среща главно на юг от Китай, в Бирма, Лаос и Виетнам.

Английското название “канела” идва от гръцкия термин “kassia”, който вероятно е взаимстван от семитските търговци.
В Китай канелата е съществен елемент от известния микс подправки, наречен “five spices powder” (пет подправки на прах), често използван към много традиционни ястия. Освен кулинарна употреба, канелата има специален ефект за цвета на косата, придава й яркост и осигурява трайна защита.
"Вземи най-хубавото от изтичащото време, живей в настоящия миг и най-ясно от всички ще прозреш мъдростта. Ако погледът ти е замъглен от света на миналото и от света на бъдещето, вече не живееш във вечността, а в ограничения свят. Затова бъди тук и сега."