Author Topic: Любими художници и картини  (Read 55484 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline Алиса в огледалния свят

• Модератор-ученик
  • Друид
Любими художници и картини
« on: Септември 20, 2008, 10:41:40 pm »
Споделете ~картини и ~информация за любимите си художници.

Как и кога ги открихте?
С какви мисли свързвате произведенията на изкуството?

............................

Слагам две картини, които са ми направили огромно впечатление и чувствам много близки:

"Молитва" на Димитър Войнов син

~ тук http://www.artmgallery.com/DVoi_.html могат да се видят още картини на художника

« Last Edit: Септември 21, 2008, 08:04:20 am by Алиса в огледалния свят »
Добротворене.

• Модератор-ученик
  • Друид
Re: Любими художници и картини
« Reply #1 on: Септември 20, 2008, 10:44:10 pm »

Keeper of the Rainbow ~ Josephine Wall
Добротворене.

Offline Passiflora

• Друид
  • Усмивка!
« Reply #2 on: Септември 22, 2008, 01:05:01 pm »

Please... No More!  -  Randi Hann

http://www.randyhann.com/drawingsstyles.htm

Offline Passiflora

• Друид
  • Усмивка!
« Reply #3 on: Септември 22, 2008, 01:13:28 pm »
Както и това:
"Уникалното на тази картина е, че е нарисувана с молив, който не се откъсва от листа нито за момент"
http://ven.log.bg/article.php?article_id=8142

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
« Reply #4 on: Септември 22, 2008, 01:18:20 pm »
Поздравления, Алиса, за чудната тема! :hb:

Моите са много, но абсолютен фаворит ми  е Фриденсрайх Хундертвасер. :love021:                 

Затова започвам с него:

Фриденсрайх Хундертвасер истинското му име е Фридрих Стовасер (на немски: Friedensreich Hundertwasser или Friedrich Stowasser) е австрийски художник, скулптор и архитект познат с уникалния си стил.

Роден е във Виена и е единствено дете на еврейско семейство. Баща му е безработен техник, участник в Първата световна война. Той умира 13 дни след навършването на 1 годинка на Хундертвасер. Отгледан от своята майка и въпреки че тя самата е еврейка е кръстен през 1937 г. католик. По време на националсоциализъма през 1938 г. постъпва в редовете на хитлерюгенд а 69 души от семейството на майка му са изпратени и убити в концентрационни лагери. През 1943 г. заминава за Италия. Там сменя рожденото си име - Фридрих Стовасер на Фриденсрайх Хундертвасер, което буквално означава „Царство на мира Сто води“, допълвайки със символика цялото си име. За няколко месеца следва във Виенската академия за изящни изкуства при професор Робин Кристиан Андресен, Егон Шиле и др. През 1950 г. заминава за Париж. На следващата година пътешества до Тунис и Мароко. През 1953 г. създава Теорията за Вегетативната спирала. През 1958 г. в манастира Зекау провъзгласява своя манифест срещу рационализма в архитектурата.

През 50-те и 60-те години на миналия век Хундертвасер започва да се интересува от проблемите на околната среда. Хундертвасер се слави като заклет еколог и страстен природозащитник. Във Венеция притежава парцел с голяма къща, но самият той живее в малка градинска постройка. Сам изгражда съоръжение за пречистване на вода за цветята, ужасява се от пералните машини и перилните препарати, като ги смята за абсолютно вредни за околната среда. Големият му проект в селцето Блумау е символ на хармонията между човека и природата. Там дори покривите са покрити с трева. Умира от инфаркт на 71-годишна възраст на борда на кораба „Куин Елизабет II“, на път от Нова Зеландия за Европа. Погребан е в имението си в Нова Зеландия, където е посадил 300 000 дървета. Пожелал е на гроба му да расте само едно дърво. Погребан е гол и без ковчег в градината на щастливите мъртви под дърво с формата на лале.

« Last Edit: Септември 22, 2008, 01:33:23 pm by JOY »

• Модератор-ученик
  • Друид
« Reply #5 on: Септември 22, 2008, 07:09:34 pm »
Красимира и JOY, благодаря за прекрасните споделени картини!  :hb:

Каспар Давид Фридрих (Caspar David Friedrich, 5 септември 1774 - 7 май 1840) е немски художник, последовател на Романтизма. Считан от много критици за един от най-изявените му представители.

Каспар Давид Фридрих е шесто от десет деца; детството му е белязано и от смъртта на брат му, който загива трагично.

Фридрих въплъщава в себе си един истински романтик: по-скоро интровертен, стеснителен към света, привързан към природата и религиозен. Картините му се схващат най-вече като меланхолични. Мислите му кръжат често около Настояще, Минало и Бъдеще. Художникът има предпочитание към тъмните краски и темите: преклонение пред природата, огромно небе, съдбата, безкрайното и нощта.

Странник над море от мъгла

Скали от креда на Рюген

Добротворене.

Offline feather

• hidden
  • Приор
  • Орторексията - орторексична, дело на всеки! :)
« Reply #6 on: Септември 22, 2008, 08:19:09 pm »

Моите са много, но абсолютен фаворит ми  е Фриденсрайх Хундертвасер. :love021:                 

И на мен ми е от любимите! Като студентка бях украсила стените на стаята си с плакати с негови репродукции. Гледала съм ги с часове - абсолютно съвършени.
Но като стана въпрос за архитектурните му умения, ще постна нещо.., което аз лично оценявам като изкуство, въпреки че мястото му е по-скоро в архитектурната тема.

http://www.youtube.com/watch?v=BWbhKR7g_xI - на клипче ;)
"Great ideas often receive violent opposition from mediocre minds" Einstein

ВАКСИНИТЕ - ИНФОРМИРАН ИЗБОР! 

Offline stelt77

• hidden
  • Приор
  • всичко виждам и чувам
« Reply #7 on: Септември 23, 2008, 12:26:35 am »
Обожавам пейзажите на Янко Янев... Естествено, значение има и това, че рисува България!!!

Offline Ал

• Наблюдател
  • *
    • Личен блог
« Reply #8 on: Септември 23, 2008, 03:33:56 pm »
Дега - най-любимият ми художник. Той ме спаси от следродилна депресия през зимата на 2004 година  :anbet2: А това е най-любимата ми негова картина:
"They that can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety" Benjamin Franklin

"Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност" Бенджамин Франклин

Offline Ал

• Наблюдател
  • *
    • Личен блог
« Reply #9 on: Септември 23, 2008, 03:41:25 pm »
Ето още изящества от Дега:

"They that can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety" Benjamin Franklin

"Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност" Бенджамин Франклин

• Модератор-ученик
  • Друид
« Reply #10 on: Септември 23, 2008, 04:01:20 pm »
Обожавам пейзажите на Янко Янев...

stelt77, колко топлина има в тази картина ~ благодаря!  :hb:
Добротворене.

• Модератор-ученик
  • Друид
« Reply #11 on: Септември 23, 2008, 04:12:11 pm »
Ето още изящества от Дега...
Ал, балерините на Дега :514:

И е много интересно това, което казваш за положително влияние на картините му.
Добротворене.

Offline Ал

• Наблюдател
  • *
    • Личен блог
« Reply #12 on: Септември 23, 2008, 04:34:06 pm »
Представи си:
1. Аз - от работата отидох в болницата да раждам, без абсолютно никаква теоретична, и още по-малко практична подготовка как се гледа бебе;
2. 10 дни в болница - тотален стрес и недоспиване;
3. Преждевременно родено бебе, в къщи още тече ремонт, няма нищо купено за бебето;
4. Зима, декември, 40 квадрата жилище;
5. Колики до четвъртия месец...

Бях на ръба на депресията и една приятелка ме посъветва да разглеждам картини. Да е жива и здрава! Нощно време, докато бебето беше в скута ми си цъках картини в Интернет и те ме спасиха. А най-любим винаги ще ми бъде Дега и неговите балерини.  :514:

• Модератор-ученик
  • Друид
« Reply #13 on: Септември 24, 2008, 08:05:22 am »
Представи си:
1. Аз - от работата отидох в болницата да раждам, без абсолютно никаква теоретична, и още по-малко практична подготовка как се гледа бебе;
2. 10 дни в болница - тотален стрес и недоспиване;
3. Преждевременно родено бебе, в къщи още тече ремонт, няма нищо купено за бебето;
4. Зима, декември, 40 квадрата жилище;
5. Колики до четвъртия месец...
Бях на ръба на депресията и една приятелка ме посъветва да разглеждам картини. Да е жива и здрава! Нощно време, докато бебето беше в скута ми си цъках картини в Интернет и те ме спасиха. А най-любим винаги ще ми бъде Дега и неговите балерини.  :514:

Труден период е бил за теб и е чудесно, че си се справила ...и изкуството, като че ли наистина успява да ни хармонизира вътрешно /напр. любима музика, картини/

За теб, Ал  :hb: ~ "Надеждата кара Земята да цъфти"
Josephine Wall

Добротворене.

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
« Reply #14 on: Септември 24, 2008, 09:48:23 pm »
Ал, почти идентична на твоята история имах. Аз търсех утеха във Ван Гог и Гоген тогава...Не знам дали ме спасиха или просто ми "мина"... защото четях и книги за живота им,а те бяха доста натоварващи за и без друго разстроените ми хормони.

Продължавам с  "Целувката" на Густав Климт