Author Topic: Вегетарианството  (Read 18116 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
Вегетарианството
« on: Октомври 05, 2008, 09:25:55 pm »
Тъй като много хора успяват да се излекуват от иначе, уж нелечими или да ги наречем трудно лечими заболявания, само чрез смяна на хранителния режим, реших, че на тази тема мястото и е тук. :1923:

Споделете, моля,  опита си с вегетарианството! Как точно отказахте месото и защо? Изведнъж или плавно? Откога сте вегетарианци? Какви положителни/ а може би отрицателни / последствия е имало това за вас?:hb:

Споделете материали за вегетарианството, които са ви направили впечатление. :love021:

Offline Deepinside

• Administrator
  • Приор
  • Алхимик
    • http://www.novosemeistvo.bg - Сайт за семейството в епохата на Водолея
Re: Вегетарианството
« Reply #1 on: Октомври 05, 2008, 10:49:07 pm »
  :1923:   над 15 години, положителни промени, постепенно преминаване
Еarth turns to gold in the hands of the wise
- Rumi

Offline Алиса в огледалния свят

• Модератор-ученик
  • Друид
« Reply #2 on: Октомври 06, 2008, 01:17:12 pm »
~ над 15 години, положителни промени, случи се отведнъж и никога не съм се връщала към месо/потребление...

и по~важно е вегетарианството по същност, отколкото по форма /ама това сигурно е вече друга тема.../
Добротворене.

Offline Artemida

• Бард
  • **
« Reply #3 on: Октомври 07, 2008, 08:45:59 am »
Аз съм от групата на лактоововегетарианци. Никакво месо, но млечни и яйца ям. :essen2:
Преди две години отказах месото, под каквато и да е форма. Решението го взех, след като гледах филма
"Земляни". Може би решението ми беше прекалено емоционално, но не съжалявам.
 Междудругото, не водя децата си на цирк и зоологически градини. Абсолютно съм против тази заблуда,
пак създадена от хората.
« Last Edit: Октомври 07, 2008, 09:38:06 pm by Artemida »

Offline samuin

• Наблюдател
  • *
« Reply #4 on: Октомври 07, 2008, 09:34:52 pm »
Една много хубава книга за вегитарянството" Целебно хранене "на Галина Шаталова

Offline богата

• hidden
  • Старши Друид
« Reply #5 on: Октомври 08, 2008, 04:30:24 am »
И аз от почти 15 години не се храня с животни.

Оттогава тоне 100 пъти си казвах - ей сега щях да стана вегетарианка след този случай, ако вече не бях станала...
Например книги и филми за приятелството с животни, много от които се считат за "нисши"; гадни примери на лакомията на американското консуматорско общество с всичките му извратености на "пазара";   родителството ми;  все нова и нова информация за вредности в месото...

След като имам приятели животни и имам чувства към тях, не мога да им причиня смърт с каквато и да е цел.
След като аз станах майка, не мога да ям чужди деца (и баби..).

Обаче, дори и след филма Земляни не спрях да нося кожените си дрехи, обувки, колани, чанти, ...Много неприятно противоречие.

Offline Ivy

• Наблюдател
  • *
« Reply #6 on: Октомври 09, 2008, 09:06:30 am »
Вегетарианка съм от 10 години. Лактовегетарианка - консумирам млечни продукти, яйца много рядко... .

Откакто съм вегетарианка се замислих над доста неща и се промени начина, по който възприемам света. Последствията са много, начина по който живея, по който гледам децата си...поне се опитвам  :)
« Last Edit: Октомври 09, 2008, 12:10:23 pm by Ivy »

Offline Рени

• Наблюдател
  • *
« Reply #7 on: Октомври 13, 2008, 04:01:07 pm »
След няколко месеца ще станат 19 год. откакто спрях да ям месо.
Отказах го защото смятам, че така е правилно.
Отне ми месец-два да го спра напълно.

Offline Deepinside

• Administrator
  • Приор
  • Алхимик
« Reply #8 on: Октомври 16, 2008, 10:36:28 pm »
Какво може да предаде свинското месо на човека? Като яде свинско месо, човек придобива някои от качествата на свинята. Като яде кокоше месо, също така той приема някои качества на кокошката. Следователно, каквато храна употребява, човек приема нейните качества. И тъй, иска ли да се запази от лошите качества на храната, която употребява, преди всичко човек трябва да я пречисти. За тази цел трябва да се изучават законите за пречистването. Вегетарианците казват, че тяхната храна е по-чиста от тази на месоядците. Те са вегетарианци, но ядат кравешко и овче масло, пият мляко, ядат яйца, а обичат и риба. За свое оправдание те казват, че и Христос ял риба с учениците Си. Учениците на Христа сами ловяха риба, а Христос я печеше на Своя огън. Всеки би желал да яде от рибата, която Христос печеше на Своя огън. Огънят, на който Христос е пекъл риба, има вътрешен смисъл. Човек трябва да разбере този смисъл и тогава да говори. Ние разглеждаме яденето като вътрешен, а не като външен процес. Вътрешната страна на яденето представя метод за познаване на великия живот. Затова Христос казва: “Ако ядете плътта Ми и пиете кръвта Ми, имате живот в себе си.” Значи, ако ядете плътта Христова и пиете кръвта Му, имате живот в себе си, ако ядете плътта на животните или на хората и пиете кръвта им, нямате живот. Не е безразлично чия плът ядете и чия кръв пиете.

Беинса Дуно
- Rumi

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
« Reply #9 on: Октомври 16, 2008, 11:27:14 pm »
“Ако ядете плътта Ми и пиете кръвта Ми, имате живот в себе си.”

Някои доста буквално са го приели това...
Колкото повече се замислям, толкова по- безумно ми се струва спокойствието на вярващи християни, които доволно поливат вечерната си пържолка с винце и цитират горното.. ???

Защото:

Защото той ще бъде велик пред Бог и не ще пие нито вино, нито силни питиета, а ще бъде изпълнен със Светия дух.

"Евангелие от Лука", 1:15

Не бъди между винопийци, между гуляйджиите- месоядци.

"Притчи", 23:20

Не е добре да се яде плът, нито да се пие вино, нито(да се прави- б. пр.) каквото и да е, чрез което твоят брат да сгреши, да бъде наранен или да бъде направен слаб. 

"Послание до римляните". 14:21

« Last Edit: Октомври 17, 2008, 12:19:18 am by JOY »

Offline Jeni

• Наблюдател
  • *
    • Българско Вегетарианско Интернет Общество
« Reply #10 on: Ноември 07, 2008, 01:04:10 pm »
Веган сън от 4 години. След едни пости реших да си ги продължа :)
От това мое решение произтече най- хубавото последствие - моята малка дъщеричка :D С баща и се запознахме покрай един вегетариански сайт, който той е създал, така че явно ми е било писано да стана веге, за да се срещнем..

Offline Deepinside

• Administrator
  • Приор
  • Алхимик
« Reply #11 on: Ноември 07, 2008, 04:29:42 pm »
така че явно ми е било писано да стана веге, за да се срещнем..
  :love021: :2136:
- Rumi

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
« Reply #12 on: Ноември 11, 2008, 03:12:42 am »
След едни пости реших да си ги продължа :)
И аз така. :five:

Кажете сега, тези , на които половинките им не са вегетарианци, как се справяте? :JNoeps:

Като ви дойдат гости, какво им сервирате? Защото има хора, за които зеленчуковата храна е само притурка към ракията :JNoeps: А вие като ходите на гости, съобразяват ли се с вас?

На мен, честно казано, не ми е удобно да изисквам някой да се съобразява с мен. Да не би храната да е най- важното?!
Затова не предупреждавам и ям после салата с хляб. И без друго обожавам салати.

Offline Рени

• Наблюдател
  • *
« Reply #13 on: Ноември 11, 2008, 01:40:32 pm »
Половинката яде месо, но аз такова НЕ приготвям. Той беше наясно с това, когато реши да се обвърже с мен, така че проблем с това нямаме. Той обича най-много филе Елена, и като се сетя да му донеса е доволен и щастлив.
Като ходя на гости си взимам само салата и безмесни мезета. То хората и да имат желание не могат да ми угодят- много малко са нещата, които обичам. Просто обяснявам, че няма проблем и да не се притесняват за мен.

Offline богата

• hidden
  • Старши Друид
« Reply #14 on: Ноември 11, 2008, 01:57:57 pm »
Аз ще отговоря на въпроса как ходим на гости. Четирима вегетарианци сме, доста...
Случва се често да няма храна без месо, няма хляб и няма салата. Има алкохол, опаковани "храни" , луксозни колбаси, пържоли, миризливи сирена ...Не стават за нас, особено за децата.

Затова мъжът ми носи винаги хляб за нас и за домакините (пълнозърнест някакъв). Носи и продукти за салата обикновено.  Това е ходене без подготовка.

Ако сме със спец покана, често носим тенджера с вег манджа (боб, нахут, сезонни зеленчуци с нещо...) и легенче (от РР или др нетоксична пластмаса, специално означена със знак , че е за храна) с нарязана салатата и 1 бр лимон. Ако знаем, че домакините имат зехтин, не носим. Иначе носим и бутилка със зехтин или студ пресован слънчоглед. Все се каня да създам традиция - да се подарява бутилка зехтин, вместо бутилка алкохол.

Удоволствието е взаимно, домакините чакат това разнообразие, ние пък има какво да хапнем... Обезкуражаващото е, че никой не ни последва обаче...

Когато идват гости предлагаме само вег храна, но се стараем да е домашно приготвена (като за нас си), интересна, напр нахута е непознат за повечето хора, а пък го харесват... Много пъти гостите деца отказват да опитат храната на масата, въпреки че е подходяща за възрастта им, красива е, имат избор... Искат филия със салам и питат нямаме ли кренвирши, кока кола... Отговаряме , че нямаме и става кофти...

Веднъж едни приятели дойдоха прегладнели и извадиха петроханчета, саламчета... Аз се вцепених, не го допусках... Нищо не казах. Но когато поискаха да ги направят нещо на тиган, отсякох, че не мога да го преживея и ги моля да ги изядат без обработка.
После стерилизирах ножа и чиниите. Много смешно, но понеже посудата ми е "девствена", исках да си остане такава.
Мъжът ми се прибра след като бяха опустошили всичко, видя обелките  и попита - защо си давала на кучетата такива колбаси? (че са изкуствени и не са подходящи за тях).

Според вас, ако предлагам прилично старание и разнообразие, може ли да компенсирам нетолерантността си?