Author Topic: Раждането - най-голямото приключение  (Read 24466 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline Dream

• Stars
  • Старши Друид
  • *
  • Fairy - Cherry Iceglow :)
Раждането - най-голямото приключение
« on: Октомври 14, 2008, 11:22:22 am »
определено раждането е едно от най-силните изживявания в живота не една жена. За съжаление често младите жени не са наясно с много неща, често главите им се пълнят с митове, не са запознати с множеството алтернативи по отношение намаляване на болката: поза, начин на раждане, обезболяващи средства (тук нямам предвид само медакемнтозините). Често младите жени живеят със заблудата, че секциото е по-безболезния, по-лесния, "съвременния" начин да се ражда дете, с изключение на случайте, когато това се налага, това далеч не е така. Много от тях не са наясно с рисковете, които се поемат, още от момента на поставяне на упойката, а после и самото възстановяване.
за сега спирам до тук, но се надявам скоро темата да е запълнена с материали, които да бъдат от полза на всички, на които предстои да се случи чудото.

Offline Dream

• Stars
  • Старши Друид
  • *
Re: Раждането - най-голямото приключение
« Reply #1 on: Октомври 14, 2008, 11:44:32 am »
Бебетата, родени с цезарово сечение, са с по-голям риск от развитие на астма в сравнение с другите новородени, сочат резултатите от норвежко изследване, цитирани от Ройтерс.

Екип под ръководството на д-р Мете Толанес от университета на Берген е изследвал методите на раждане при над 1.7 милиона раждания, вписани в медицинските регистри в Норвегия между 1967 г. и 1998 г.

Изследователите използвали данни от регистрите, за да определят броя на децата, които по-късно са развили астма.

Оказало се, че между 1967 г. и 1998 г. рискът от астма бил с около 50% по-голям сред децата, родени с цезарово сечение, в сравнение с онези, появили се на бял свят чрез спонтанно или вагинално раждане.

От 1988 г. до 1998 г. се появили неочаквани разлики между спешните и планираните раждания с цезарово сечение.

В сравнение със спонтанните вагинални раждания през този период спешното секцио е довело до увеличаване на риска от астма с 59%, докато при планираните раждания с цезарово сечение този риск нараснал с 42%.

Общо погледнато, тези данни потвърждават връзката между раждането с цезарово сечение и по-късната поява на астма, заявиха изследователите. Все пак причините за тази връзка остава да бъдат изяснени. БТА

показатели за секцио:

Причини за планово секцио:
1. Отворът на таза е много по-малък от размерите на главата на бебето и тегло на плода над 4 килограма.. Това би могло да затрудни раждането. Обикновено секцио се предпирема ако главата на бебето е над с диаметър 10см.
2. При късогледство. Има риск ретината да се отлепи по време на напъните. - но тук много зависи от диоптъра и изобщо от състоянието на майката.
3. При възраст над 35 години, но ако е имало тежка бременност или е предстоящо първо раждане.
4. При диабет.
5. Плацентата блокира шийката на матката и пречи на бебето да излезе (плацента превия).
6. При овиване на пъпната връв в близост до вратлето на бебето.
6. Плодът е с неправилно предлежание – всяка позиция, различна от главичното предлежание.
7. При многоплодна бременност – особено при тризнаци и повече бебета. При близнаци също може да се наложи планово секцио, ако и двата плода са разположени едновременно седалищно или главично.
8. Раждане със секцио преди по-малко от две години.

Причини за секцио по спешност:

Възможно е да се наложи операция, след като вече е започнало раждане по естествен път.
Раждането не напредва – контракциите са слаби или спират, шийката не се разширява.
1. Бебето страда от липса на кислород. Сърдечните тонове затихват – наблюдава се фетален дистрес.
2. Родилката е изтощена от дълго раждане и не може да напъва ефективно. Често това се дължи и на използване на епидурална упойка, която в повечето случаи има по-скоро негативно, отколкото позитивно действие. (за това после)

Offline Eowyn

• Наблюдател
  • *
  • спасител на снежни човеци
« Reply #2 on: Октомври 15, 2008, 08:44:07 am »
Много се надявам да не ми се наложи секцио, много. Не мога да си представя да ме режат и да бъркат в мен...Аз лещи не сложих, за да не си бъркам в очите, та ... Уф. :)
А, да, предполагам сте гледали - Le premier cri - филм за ражданията по света. Много е хубав.

Offline Dream

• Stars
  • Старши Друид
  • *
« Reply #3 on: Октомври 15, 2008, 12:33:07 pm »
ее сега. че не е чак толкова страшно не е, аз самата родих секцио - така се наложи просто.
Но ми се иска младите жени да прумеят, че това не е по-добрата алтернатива

Offline Artemida

• Бард
  • **
« Reply #4 on: Октомври 17, 2008, 07:26:21 pm »
ее сега. че не е чак толкова страшно не е, аз самата родих секцио - така се наложи просто.
Но ми се иска младите жени да прумеят, че това не е по-добрата алтернатива
Съгласна съм! Аз също родих и двете си дъщери със секцио. Голямата ми дъщеря се роди 3кг и 830гр и 52см. Аз самата съм 150см. След преносване от 10дни и два пъти на окситоцин, се оказа, че моята госпожица не може да излезе по естествен път. Малката дъщеря се роди 3кг и 900гр и 53см.  :mdrbig:
 Не е страшно секциото, както и болката. Единственото нещо, което ме натъжи е факта, че докато аз лежах в леглото на системи със забит катетър, съседката по легло, която роди по естествен път се разхождаше с бебето си в ръце. Кърмих дъщеря си до 2г и 8м, въпреки, че ми я дадоха на третия ден. :leukz_nl_bewegende_emoticons_

Offline Dream

• Stars
  • Старши Друид
  • *
« Reply #5 on: Октомври 17, 2008, 09:21:50 pm »
ох, то и моето си беше една одисея
бебка се роди 4 600, 54см., никога няма да я збаравя като ми я показаха - едни бузи и нищо друго, направо мама рекордьорка си излязох  :leukz_nl_bewegende_emoticons_(ами като я няма цигънката дето ме хвали  :)), ама то да беше само, че е голяма и аз като теб преносих доста, и явно не беше само по дата, защото като ме режеха дори през маската се усети една воня..., и още госпожицата не беше се смъкнала до последно, нямах ни разкритие, ни контракции, изобщо защо да се ражда като вътре е толкова хубаво  :2136: - с риск да поощтря секциото, нещо, което не ми се иска да правя, бих казала, че почти веднага след излизането ми от 12-часовата реанимация докараха в стаята една жена, която беше родила нормално, но имаше доста усложнения, първо бебето й се роди около 3 800, беше раждала с епидурална и явно не можела да напъва, защото имаше шевове и вътрешни и външни, а накрая бебето й беше извадено с вакум :(. реално и двете едновременно се възстановявахме. Дори бих казала, че аз станах значително по-бързо от нея, но пък и щом лекарите казаха да ставам и да ходя, рипнах, колкото и да си болеше - мотив е, по-силен мотив от бебчо здраве му кажи и разбира се само положително мислене.

но за кърменето обаче ударих на камък, бебка е на 5м. и малко, но вече не я кърмя. Не бих винила никои, но ако съм обективна до някъде вина имат още жените от родилното. Защо ли? Първо никои не ми каза тогава, че бебето ми е голямо и ако иска да я храня и на половин час т.е. не на режим, а когато тя поиска, а вместо това ми казваха "ти си секцио и може по-късно да ти дойде кърмата, ето ти шише с АМ), после не ми казаха, че задължително трябва само от едната, а се оказа, че можело да се сменят и изобщо..., а и аз като новобранец, незнаех как точно да постъпя и поръчах да ме заредят и в къщи АМ, нямах си доверие и винаги и давах доплънителни, резултата не закъсня, към 3-тия месец тя реши, че шишето е много по-лесно.., после месец и малко цедене до полудяване, малко проблеми и вече сме само на АМ - за кисело мляко педиатъра неще и да чуе, макар си мисля, че това е по-добрата алтернатива (имам и от къде да взимам за подквасване)...

Offline Рени

• Наблюдател
  • *
« Reply #6 on: Октомври 18, 2008, 09:07:04 pm »
Ако не бях раждала, много щяхте да ме наплашите. Още преди да забременея, докторите ми казаха, че единственият вариант да родя е секциото.
В деня след раждането се качих сама на горния етаж в болницата за да си видя бебето. И по-гадни неща от секциото съм преживявала.

Offline Dream

• Stars
  • Старши Друид
  • *
« Reply #7 on: Октомври 19, 2008, 05:10:10 pm »
 :JNoeps: не искам да плаша никои... ама

ето за това нека по темата се включа повече хора :)

Offline Eowyn

• Наблюдател
  • *
  • спасител на снежни човеци
« Reply #8 on: Октомври 19, 2008, 07:16:16 pm »
Няма да ме стреснете, споко  ;D Май само аз съм единствената нераждала, засега.

Offline nenaatoa

• 1
  • Старши Друид
    • Истината за света
« Reply #9 on: Ноември 08, 2008, 12:31:32 pm »
Проблемът не е в раждането като процес - това е нещо съвсем естествено, промислено и не би трябвало да причинява проблеми! Проблемът идва от медицинския екип, който те изражда, който си мисли, че като е учил 6 години и всичко знае, а ти трябва само да слушаш и да не изказваш мнение; който е учил да шие и да изработва норма; който не се интересува много от усещанията и желанията на майката; и от който има реална полза само, ако става въпрос да се спаси живот!

Проблемът си е и в нас, че не се ограмотяваме, а се доверяваме по принцип на лекарите и не се замисляме, че може би е възможно това, което те са учили да не е най-подходящото...

Когато забременях за първи път, бях много щастлива! Намерих си учебника по Акушерство и го прочетох целия, защото мислех, че това е информацията, която ми трябва; е послужи ми, но за да разбера къде точно е сбъркала лекарката и защо се случи така... Изтекоха ми водите без да имам контракции, отидох в болницата - приеха ме, обръснаха ме, направиха ми клизма и ме сложиха на едно легло, като не ми дадоха да стана, защото съм щяла да изцапам пода, понеже все още изтичаше по малко околоплодни води. Отказах епидурална упойка, защото не исках някой да ми бърка в гръбначния стълб и със зверски болки се завлякох на родилното магаре. Междудругото това, според мен, е най-голямата простотия в българските болници, да те карат да ходиш с пълно разкритие пеша и да се катериш по магарето в друга зала - единствено поради удобство на екипа! Та качих се аз на магаренцето и още не осъзнала се, видях как акушерката държи една голяма ножица и ми казва "Разрязах те, за да ти е по-лесно!" (не искам да коментирам). Не си спомням преди или след разреза взе една големичка спринцовка с една дебеличка игличка и ми я заби добре до входа на влагалището (оказа се лидокаин). Понеже напънах два пъти, без резултат, лекарката започна да ме заплашва, че щяла да вземе форцепса, ако не напъвам и понеже реши, че нещата не стават както тя си мисли, че трябва да са, ми се излегна на корема и ми избута детето. Е, напънах три пъти, родих за 5 минути, но тя ме ши 40 мин. след това!
Последствията от нормалното ми раждане бяха: 1) кръвоизлив, в резултат на който лохиите ми продължиха да текат 3 месеца; 2) една яка епизиотомия с неизвестен брой шевове; 3) оток на всичките ми външни полови органи, следствие от компетентното поставяне на инжекцията, която беше спукала кръвоносен съд и резултатът бе хематом.  Когато отокът спадна имах усещането, че органите ми хлътнаха навътре.
Два дни никой не благоволи да дойде и да ми каже, че трябва сама да отида до детско отделение и да си взема детето, ако искам да го кърмя, а аз не можех да стана от леглото, защото бях с кръвоизлив и силен световъртеж...
По-късно, като се прибрах вкъщи и пак прочетох части от Акушерството, ми стана ясно, че насилственото раждане, като това да ти се натиска корема, предизвиква кръвоизлив!!!
Казах на мъжа ми, че ако иска второ дете, да ми плаща секциото!
Случи се, че забременях непланувано около две години по-късно - не ме питайте колко мисли съм измислила! Е, реших, че няма да е секцио - бях се ограмотила още повече и знаех какво точно искам от раждането.
Родих във вода, без намеса на медицински персонал, без да напъна нито веднъж и без никакви разкъсвания и кръвоизливи! Още на другия ден си мислех, че може да родя и трето!

Жалко, че трябва да си изпатим, за да може да получим нещо, което по принцип би трябвало да ни се предоставя!

Мисълта ми е, че трябва в днешно време добре да си подготвим домашното и да си държим твърдо на мнението, защото от този кратък момент на раждането зависи как ще гледаме на живота, на детето си, колко ще сме спокойни и сигурни в себе си и най-вече какви чувства ще пазим от този прекрасен момент - да дариш живот на един човек!
Променяй се непрекъснато и си оставяй винаги същият!

Offline Deepinside

• Administrator
  • Приор
  • Алхимик
    • http://www.novosemeistvo.bg - Сайт за семейството в епохата на Водолея
« Reply #10 on: Ноември 10, 2008, 12:20:59 am »
да не казвам какво си мислех като четях по-горния постинг.... :STOEL:

моля те разкажи как и къде се организира раждане във вода.
чух от моя позната, минала обучение по Валдорвска педагогика, че там се отчита даже дали детето е родено със секцио и разбрах е това може да окаже влияние по-късно и върху характера... предполагам че тя би го обяснила по-добре от мен.
някой има ли опит с частни клиники, вземащи предвид предпочитанията на родителите?
Еarth turns to gold in the hands of the wise
- Rumi

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
« Reply #11 on: Ноември 10, 2008, 03:23:28 am »
Почти едно към едно с моите премеждия. Пък аз си мислех, че съм само аз..защото някои изрази за първи път ги срещам написани. А изчетох доста по темата оттогава.

Казах на мъжа ми, че ако иска второ дете, да ми плаща секциото!
Аз направо  му казах, да забрави за второ.
« Last Edit: Ноември 10, 2008, 03:26:25 am by JOY »

Offline Алиса в огледалния свят

• Модератор-ученик
  • Друид
« Reply #12 on: Ноември 10, 2008, 08:53:13 am »
...какви чувства ще пазим от този прекрасен момент - да дариш живот на един човек!

...утре се навършват шест години от датата на раждането на дъщеря ми ...няма да разказвам подробности, защото се опитвам с годините да погледна по друг начин и да си спомням това, че съм да дала живот на едно слънчево дете :)

Вярвам, че жените заслужават да изпитат радост от раждането и вярвам, че е напълно възможно и постижимо! Това е един наистина специален момент, когато посрещаме още една светеща искрица тук...
Добротворене.

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
« Reply #13 on: Ноември 11, 2008, 03:16:09 am »
...утре се навършват шест години от датата на раждането на дъщеря ми
Честита ти рожденичка, Алиса! :hb: Да расте спокойна и щастлива! :90: :2136:

Сетих се аз, но чаках да си признаеш :-*

Offline nenaatoa

• 1
  • Старши Друид
    • Истината за света
« Reply #14 on: Ноември 11, 2008, 09:56:24 am »
................
моля те разкажи как и къде се организира раждане във вода.
....................
някой има ли опит с частни клиники, вземащи предвид предпочитанията на родителите?

Раждане във вода се предлага в София, 1АГ "Св. София", бившата Тина Киркова, както и в Пловдив, но не знам в коя болница.
Аз бях в София и съм безкрайно доволна - в самостоятелна зала, отделна тоалетна, супер удобно легло, каквото не съм срещала досега; е, струва и пари, но си заслужават, ако си изстрадал първия път. (Само за информация, раждането е 250 лв + 500 лв за избор на лекар, което е задължително и ако искаш ВИП стая, което аз горещо препоръчвам + 100 лв за присъствие на бащата, ако желае).

По принцип почти всички частни клиники се съобразяват с желанията, защото все пак си плащаш!!! Там няма проблем, но е хубаво да се поразпита в самата клиника и да се уговорят нещата предварително, за да са ясни.
Променяй се непрекъснато и си оставяй винаги същият!