Author Topic: Ще сменям посудата. Но с каква?  (Read 16049 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
Ще сменям посудата. Но с каква?
« on: Ноември 28, 2008, 02:06:36 pm »
Здравейте мили,

Постепенно трябва да започна да подменям съдовете за готвене. Препоръчайте ми марки на поносими цени/то това е субективно, но../. Какво трябва да съблюдавам? Тефлонови не ползвам така или иначе. В един магазин ми предложиха тенджера за 65 лева, алпака(това май не ми звучи добре), би-дъно/ това двойно трябва да е /, май видях надпис "сандвич" на Хром  АД Силистра Имам спомен, че много го прехвалваха този "сандвич", но не съм наясно. :s045: Какво да гледам, като купувам?
« Last Edit: Ноември 28, 2008, 02:37:42 pm by JOY »

Offline Feniks

• Наблюдател
  • *
Re: Ще сменям посудата. Но с каква?
« Reply #1 on: Ноември 28, 2008, 05:33:29 pm »
Аз тази седмица си купих пет малки дървени лъжички и вече ползвах една. Почувствах се като в приказките.  :90:

Offline feather

• hidden
  • Приор
  • Орторексията - орторексична, дело на всеки! :)
« Reply #2 on: Ноември 28, 2008, 06:25:14 pm »
Преди няколко месеца си купих български емайлирани тенджери - на Пещера, цената е съвсем приемлива - 15лв.
Не са дори от ония грозните..  :367:
"Great ideas often receive violent opposition from mediocre minds" Einstein

ВАКСИНИТЕ - ИНФОРМИРАН ИЗБОР! 

Offline богата

• hidden
  • Старши Друид
« Reply #3 on: Ноември 29, 2008, 06:30:57 pm »
Джой, не си купувай на Хром Силистра, ако искаш да е нетоксична. Те са много качествени, но съдържат НИКЕЛ (моите са такива, от още по-новия им модел с много дебело и гладко дъно)
Вариантът на Мултимодал е най-добрия за БГ(и като цена), но трябва да се пази много емайла, иначе става по-лоша от хромникеловите (алпака) на Хром Силистра.

Има някои препоръки, които е задължително да се спазят

-никакъв алуминий
-никакъв тефлон (тефали и подобни са още по-зле)
-никакви очукани емайлирани съдове
-никакви гювечи за печене, без изрично указание, че са БЕЗ ОЛОВО (приема се , че всички глазури са с олово, до доказване на противното),
-никакво сипване на горещи и топли напитки в пластмасови (много токсини) и кристални или други скъпи стъклени съдове/чаши ( олово!)

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
« Reply #4 on: Ноември 30, 2008, 09:15:25 pm »
Благодаря ви за идеите и ще търся пещерските тенджери засега. :kissing:

Offline Бенджи

• Наблюдател
  • *
« Reply #5 on: Ноември 30, 2008, 09:18:06 pm »
А дали не могат да се намерят не гледжосани гювечи?
А нещо за съдовете йенаглас?
Тя на 10г.           Той на 7г.

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
« Reply #6 on: Ноември 30, 2008, 09:29:58 pm »
А дали не могат да се намерят не гледжосани гювечи?
А нещо за съдовете йенаглас?

С йенското стъкло няма проблем, доколкото съм информирана. Също така и със Silit.
За гювечите не знам. Яд ме е, че си донесох специално от Трявна няколко, които ползвах само веднъж и вече не смея.

Offline богата

• hidden
  • Старши Друид
« Reply #7 on: Ноември 30, 2008, 11:33:28 pm »
LOVE & JOY , опитай да им се обадиш и да ги притиснеш с въпроса имат ли олово в глазурите. А имат ли изделие, за което гарантират, че няма?  Пък дано твоите са от тях!
А дали искат да произвеждат без олово? Кажи им, че има интерес...

Offline Hadderahh

• ECOcentric
  • Moderator
  • Приор
« Reply #8 on: Декември 12, 2008, 03:13:10 pm »
Аз пък съм се наканила да купувам херметическа тенджера. Сигурно и там има някакви уловки. Някой да е наясно с тях?

Offline богата

• hidden
  • Старши Друид
« Reply #9 on: Декември 12, 2008, 05:43:20 pm »
Аз много наивно си мислех, че само с високо налягане ще сваря зеленчуци на пара. После открих, че в обикновена тенджера мога да сваря всякакви зелечуци на пара (с малко вода на дъното).

А пък бобовите като прочетох, че може да отделят нещо си и да гръмне тенджерата.... Аз толкова леща и боб съм сварила под налягане...

Не я ползвам, ама никак. А много си я обичам, защото ми е специален подарък.

Ти какво ще готвиш в нея? Може би месо? То за друго не остана...

Offline Hadderahh

• ECOcentric
  • Moderator
  • Приор
« Reply #10 on: Декември 12, 2008, 11:23:23 pm »
В херметическата тенджера най-добре се запазват полезнотиите, въпреки, че винаги ми е всявала някакъв страх. Ми зеле, например, боб...

Offline Ярка птица

• ...
  • Друид
  • *
« Reply #11 on: Декември 13, 2008, 12:03:09 am »
   Силит имат някакви мега-модерни откъм дизайн тенджери под налягане, поне на мен много ми харесват. Аз още се точа на една тенджера Силит, но ми идат скъпички и следя за оферта в ибей. А лятото бях чела, че глинените съдове са най-хубави и ппрез лятото си купих чуднички от Трявна, но после видях за оловото в боята...  :mecry: Не знам в тези дали има и май ще ги ползвам за украса в кухнята.  :grin:
   Моята тенджера беше Солинген, подарък от сватбата, който си домъкнах чак сега, макар че е стоманено-никелова и я ползвах три пъти и на третия щеше да експлоадира. :shok: Много ме е страх от тия чудовища.

Offline LOVE & JOY

• Модератор
  • Приор
  • ще наредя пасианса
« Reply #12 on: Декември 13, 2008, 12:39:18 am »
    Много ме е страх от тия чудовища.
И мен. И какви ли не истории знам..За обезобразени жени заради гладни мъже..../ тук не знам какъв емотикон да сложа чак../ Както и да е. Дори и теоретично не ща такава бомба у нас.

LOVE & JOY , опитай да им се обадиш и да ги притиснеш с въпроса имат ли олово в глазурите. А имат ли изделие, за което гарантират, че няма?  Пък дано твоите са от тях!
А дали искат да произвеждат без олово? Кажи им, че има интерес...

Знам ли ги, къде точно са произведени.  Аз си ги купих от един магазин на занаятчийската улица в старата част на Трявна, но там се продаваха всякакви други неща.

Offline Deepinside

• Administrator
  • Приор
  • Алхимик
    • http://www.novosemeistvo.bg - Сайт за семейството в епохата на Водолея
« Reply #13 on: Декември 13, 2008, 01:30:17 pm »
В херметическата тенджера най-добре се запазват полезнотиите, въпреки, че винаги ми е всявала някакъв страх. Ми зеле, например, боб...

зелето много хубаво може да стане на пароварка, с пароварка може да се събира и булон, който да се добави после.
а боба, ако се накисне от предната вечер доста по-лесно може да се свари.  :14: :imgrise:
Еarth turns to gold in the hands of the wise
- Rumi

Offline сребърен облак

• hidden
  • Друид
    • http://community.webshots.com/user/slynchevo_momiche-date
« Reply #14 on: Януари 19, 2009, 08:59:58 am »
Тези дни сериозно се загледах в Silit-a. Тенджерите от силарган (стомана+няколко слоя керамика) са по 260-300 лева, тиганите - около 160 лева.  Според продавачката залепвали, но определено ми харесаха много. Засега бих се зарадвала и на 1 тенджера, която да използвам за всичко :) Другото, което би ме зарадвало, е тава. Ох, замечтах се.

Има и едни тигани с керамично незалепващо покритие. Пратиха ме да гледам в сайта какво съдържа, но не се ориентирам много добре. Става дума за Silitan. Проверих го за всеки случай с гугъл-преводача пак е керамика, нанесена по различен начин, ама отгоре има тройно незалепващо покритие, за чийто състав не става дума(!). Никъде не пише, че не съдържат тефлон или какъвто и да е вид пластмаса... А, освен това имат тиган от алуминий със същото покритие отгоре - много по-лек е, но нещо не ме кефи.

Някой може ли да сподели нещо по въпроса? Опит, впечатления, някой да е получил отговор за тройното покритие?
Ето го сайта на Силит
Никой не прави по-голяма грешка от този, който избира да не направи нищо, само защото може да направи малко.